کودک و کتاب

کودک و کتاب

ده‌ها هزار کودک دوباره به مدرسه بازگشته‌اند و آمار نشان می‌دهد تعداد بسیار کمی از این کودکان عادت دارند در روز، کتابی غیر از کتاب‌های مدرسه‌شان بخوانند. البته این هشداری مبنی بر غلط بودن سیستم آموزشی مدارس است که نمی‌تواند کودکان را به مطالعه آزاد تشویق کند. اگر کودک به کتابخوانی عادت کند، مسلماً بهتر می‌تواند از پس برنامه‌های درسی مدرسه‌اش برآید و به طور کلی نسبت به مشکلاتش در مدرسه هوشمندانه‌تر رفتار می‌کند.

اما باید چه کرد تا کودکی مشتاق به خواندن داشته باشیم؟ روان‌شناسان معتقدند قبل از هر چیز، خود والدین باید الگویی مناسب برای فرزندشان باشند. وقتی کودکی ببیند پدر و مادرش در روز زمانی را به مطالعه اختصاص می‌دهند، مسلماً او نیز به سمت مطالعه جذب می‌شود. سپس والدین با روش‌های متفاوت می‌توانند این علاقه را در وجود کودکشان تثبیت کنند. در این مورد روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

کودکتان را در مطالعه همراهی کنید: یادگیری کودک از خانه و در کنار خانواده شروع می‌شود. برای این‌که او آرام‌آرام به مطالعه عادت کند، والدین باید در روز زمانی را در نظر بگیرند و کنارش نشسته و در خواندن کتاب همراهی‌اش کند و اگر کودک خیلی کوچک است و هنوز خواندن بلد نیست باید با صدای بلند برایش کتاب بخوانند. به این ترتیب کودک از همان دوران کودکی، کلمات بیشتری می‌آموزد و درک می‌کند و بتدریج اعتماد به نفسش بالا می‌رود تا آنجا که به خواندن کتاب علاقه زیادی پیدا می‌کند.

دسترسی به کتاب باید آسان باشد: اگر دوست دارید کودکتان کتابخوان شود، باید کتابی برای خواندن نیز موجود باشد. بنابراین تا جایی که امکان دارد، کتاب‌های گوناگون و البته مفید و مناسب سن او در اختیارش قرار دهید. فراموش نکنید کتاب کودکان باید از جذابیت لازم برخودار باشد. بعد از مدتی می‌بینید کودک به سمت کتابی رفته و شروع به مطالعه آن می‌کند.

 

برنامه مطالعه برای او ترتیب دهید: کودکان به میل خود به سراغ کتاب نمی‌روند، زیرا این کار را جالب نمی‌دانند. بنابراین شما باید کتابخوانی را میان دیگر برنامه‌های او بگنجانید و وقتی کتابی را خواند خلاصه‌ای از آن را حتماً از او بخواهید و البته هرگز در این کار سختگیری نکنید.

از کتاب‌های آسان شروع کنید: اگر می‌خواهید کودکتان مطالعه را شروع کرده و ادامه دهد، از خواندن کتاب‌های کم‌حجم و در عین حال جذاب شروع کنید. بالاخره زمانی می‌رسد که خودش سراغ کتاب‌های پرحجم و حتی دنباله‌دار می‌رود.

او را به کتابفروشی ببرید: کوکان عاشق خرید کردن هستند و شما می‌توانید او را به فروشگاه برده و تشویق به خرید کتاب کنید. با این کار او نسبت به خواندن کتاب‌هایی که خودش خریده است احساس مسئولیت می‌کند.

کودکتان را به عضویت کتابخانه درآورید: کتابخانه مکانی عالی برای پرورش عادت کتابخوانی در کودکان است.

به پیشرفت کودکتان در خواندن کتاب اهمیت بدهید: بعد از مدتی که پیشرفت او را در خواندن کتاب مشاهده کردید حتماً او را با دادن هدیه‌ای تشویق کنید.

سوالی دارید؟سوالات خود را با ما مطرح نمایید.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.